error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(intro_curin1): error(article-updt): Incorrect datetime value: '0001-00-00 00:00:00' for column 'article_date_deactivate' at row 1 Horolezecký klub James Žiar nad Hronom - Zbav sa strachu padnúť!

Hľadaj cesty a oblasti:Podporujú nás:

Redakčný systém Publikátor
Publikátor.sk

K-System
K-System

Hortech
Hortech

FF Systembau
FF Systembau

SAPA profily
SAPA profily

Banskobystrický samosprávny kraj
Banskobystrický samosprávny kraj

Sport-Outdoor.sk
Sport-Outdoor.sk

Hudy sport
Hudy sport

CREDIT ACCOUTING
CREDIT ACCOUTING

Z našej závislosti na nezávislosti nám pomáha:
MUDr. Ján Konôpka, s.r.o.
Psychiatria - liečba alkoholizmu a toxikománie, gerontopsychiatria.
Kontaktné údaje
SNP 94, 965 01 Žiar nad Hronom
Telefón:
045 / 672 27 82
E-mail:
jan.konopka@azet.sk

PDF

Zbav sa strachu padnúť!

Báť sa je normálne. Práve vďaka strachu sme prežili za čias mamutov, keď nás práve strach nútil utiecť pred nebezpečenstvom.
Báť sa pádu je normálne. Od malička počúvame: „Dávaj pozor, lebo spadneš a buchneš sa!“. Pád je podvedome spojený s predstavou bolesti.

Pri lezení na dobre odistených skalkách je však strach z pádu brzdou.
Iste poznáte situáciu, keď sa s istením pri kolene rozhodujete, či spraviť neistý krok alebo nie. A zatiaľ čo váhate, ilúzia sily Vás opúšťa. Nie však natoľko, aby ste nevládali zliezť najťažší úsek cesty a bezpečne si sadnúť do lana a ukľudniť zmätok v hlave. Čo sa stalo? Hrozilo naozaj nebezpečie? Mohli ste sa zraniť?

Ak sa naučíte, že padanie pre Vás nie je nebezpečné, môžete výrazne posunúť svoje možnosti. Ako hovorí stará ľudová múdrosť: „Hlavne sa nesmieš báť!“.

Padať je normálne. Keď niekto spadne, ostatní si pomyslia: „Je slabý, nemá na to.“ Podľa mňa je to práve naopak. Pochváľte svojich kamarátov keď zabojujú, pochváľte ich aj vtedy, keď neprelezú daný problém, pomôže im to zvykať si, že padať je normálne.

Naučte sa padať!
Tak ako všeličo iné, aj padať sa dá naučiť. Na to, aby ste sa zbavili svojho strachu z pádu, musíte zistiť, že keď spadnete, nič sa vám nestane. Musíte padať. Ak to nejde inak, tak aj naschvál. Veľmi dobre na to poslúži umelá stena, kde sa lezie s lanom alebo dobre zaistená previsnutá športová cesta.

Musíte padať.
Takto to znie jednoducho, keď sa však ocitnete nad istením, odhodlanie sa môže rýchlo vytratiť. Tu je pár rád ako na to:

  1. Vyberte si nejakú previsnutú cestu, pády do vzduchu sú bezpečnejšie a na začiatok príjemnejšie.
  2. Zavolajte si zodpovedného ističa, ktorému plne dôverujete a ktorý už má nejaké skúsenosti s chytaním pádov.
  3. Nalezte najmenej k štvrtému-piatemu isteniu. Uistite sa, že istič je pripravený.
  4. A konečne - zhlboka sa nadýchnite a skočte dolu. Na začiatok možno postačí, ak vaša sedačka bude 20-30cm nad istením.
  5. Potom, ako vás lano chytí, zamyslite sa nad tým, ako výborne istiaci systém funguje, ako dobre vás lano zachytilo.
  6. A teraz vylezte naspäť a skúste to znova a zvyššia.

Na prvý krát z nácviku padania asi nebudete mať veľmi dobrý pocit, ale po pár týždňoch sa pre vás iste stane zábavnejším