Hľadaj cesty a oblasti:Podporujú nás:

Redakčný systém Publikátor
Publikátor.sk

K-System
K-System

Hortech
Hortech

FF Systembau
FF Systembau

SAPA profily
SAPA profily

Banskobystrický samosprávny kraj
Banskobystrický samosprávny kraj

Sport-Outdoor.sk
Sport-Outdoor.sk

Hudy sport
Hudy sport

CREDIT ACCOUTING
CREDIT ACCOUTING

Z našej závislosti na nezávislosti nám pomáha:
MUDr. Ján Konôpka, s.r.o.
Psychiatria - liečba alkoholizmu a toxikománie, gerontopsychiatria.
Kontaktné údaje
SNP 94, 965 01 Žiar nad Hronom
Telefón:
045 / 672 27 82
E-mail:
jan.konopka@azet.sk

PDF

Prelezený už piaty detský tábor

V dňoch 4.5.-8.5.2012 sa na Kaľamárke uskutočnil už 5. ročník detského horolezeckého tábora organizovaného Horolezeckým klubom James Žiar nad Hronom, za podpory sponzorov ako aj Banskobystrického samosprávneho kraja.

Prelezeny-uz-piaty-detsky-tabor #1

Horolezectvo je vnímané ako nebezpečný adrenalínový šport. A predsa - deti sa už od malička šplhajú po preliezkach, lanách, či múrikoch. Je to zdravý pohyb celého tela - posilňuje deťom nie len ruky a nohy, ale celé telo. My sa na našich táboroch snažíme naučiť deti základy bezpečného lezenia na lane. Dnes sú už bežne dostupné technológie a metódy, ako sa venovať tomuto krásnemu športu bezpečne. A práve tieto vedomosti, sa snažíme na našich táboroch vštepovať deťom, ktoré sa rady štverajú. Deti vždy liezť budú, nemá význam im tento zdravý pohyb zakazovať. Treba ich len naučiť, ako to robiť tak, aby sa radosť z lezenia, nezmenila na plač.

Prelezeny-uz-piaty-detsky-tabor #2

Nie však len metodika je náplňou táborov. Snažíme sa malým zverencom vštepiť aj trochu lásky k prírode. Lezenie i ostatné zážitky v krásnom prostredí Poľany pomáhajú deťom získavať vzťah k prírode, nové zručnosti a vedomosti. Sú deti, ktoré by zrejme nikdy nedostali možnosť prežiť víkend športom v prírode a považovali by ju neskôr za zbytočnú až nebezpečnú. Náš kraj má prírodné bohatstvo, no bez kontinuity vzťahu k nemu u budúcich generácií z neho bude ubúdať. Aj o tom sú naše lezecké tábory.

Prelezeny-uz-piaty-detsky-tabor #3

O deti sa na tábore starajú lezecký inštruktori, ktorí sú k takejto činnosti vyškolení celoslovenským horolezeckým spolkom James. Okrem správneho spôsobu lezenia s lanom, či istenia kamaráta lezúceho na lane, majú deti možnosť vidieť a prípadne si aj pod dohľadom vyskúšať zlaňovanie.
Tento rok spestril program aj profesionálny záchranár z horskej služby vo Vysokých Tatrách svojim výkladom o tom, čo táto práca a príprava na ňu obnáša.
Súčasťou každého tábora je aj výklad o prvej pomoci. Nikto sa nechce zraniť, no je dobré vedieť, čo urobiť ak sa niečo stane. Že to má význam dokazuje aj to, že naša mladá lezkyňa pomohla zraneným počas búrky.

Prelezeny-uz-piaty-detsky-tabor #4

Detské lezecké tábory možno na prvé počutie znejú trochu adrenalínovo. Je to však krásna akcia, na ktorú sa z celého roka tešíme najviac. Nie len preto, že sa veľa lezie, ale tá spolupatričnosť a radosť z pobytu v prírode, ktorá to sprevádza, dokáže človeka nabiť radosťou na veľmi dlho. Preto sme vďační všetkým, ktorí nám umožňujú ju realizovať už piaty rok.

Prelezeny-uz-piaty-detsky-tabor #5

Táto akcia bola zrealizovaná aj vďaka dotácii Banskobystrického samosprávneho kraja.

Prelezeny-uz-piaty-detsky-tabor #6